اافزایش کارایی برج خنک کننده

افزایش کارایی برج خنک کننده

در صنعت علم امروزه با بهره گیری از سیستم برج خنک کننده در اکثر امور مربوطه،افزایش کارایی آن از اهمیت خاصی برخوردار میباشد.لذا این افزایش کارایی در بهینه سازی برج خنک کننده جهت افزایش ظرفیت خنک کاری ، کاهش مصرف انرژی ، کاهش مصرف آب ، افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه های جاری گنجانده می شود.نکته قابل ذکر آن که روش های بهینه سازی و افزایش راندمان برج خنک کن بسته به نوع برج خنک کننده متفاوت می باشد. بنابراین در ذیل به مجموعه اقدامات لازمه جهت افزایش کارایی برج های خنک کننده میپردازیم.

تخلیه زیرآب برج خنک کننده از قسمت آب گرم :

جهت جلوگیری از اتلاف انرژی باید زیرآب برج خنک کننده از ناحیه آبگرم ورودی به برج خنک کننده تخلیه شود؛که این اقدام باید پیش از خنک شدن آن صورت گیرد. این تخلیه به اندازه 1 الی 2 درصد افزایش کارایی برج خنک کننده و سیستم تهویه مطبوع را درپی دارد.

 

نصب آفتابگیر یا گریل برای برج خنک کننده :

تابش نور مستقیم خورشید به آب کولینگ تاور باعث رشد جلبکی خواهد شد که این امر موجب آسیب به پکینگ برج خنک کننده، که مسئول اصلی انتقال حرارت است،میشود و درنتیجه موجب گرفتگی نازل برج خنک کننده و قطعات و سیستم لوله کشی برج می شود؛درنهایت کارایی برج خنک کننده به شدت کاهش می یابد. بنابراین برای پیشگیری از بروز چنین اتفاقی،در قسمت بالایی برج خنک کننده آفتابگیری نصب میشود تا ازتابش مستقیم نورآفتاب جلوگیری کند و تداخلی در مسیر خروج هوا و فشار هوا ایجاد ننماید. توصیه می شود که این برج های خنک کننده بیشتر در زیر سایه ساختمان ها نصب شوند.

مقاله پیشنهادی : مزایای برج خنک کننده

 

استفاده از سیستم کنترل هوشمند:

کنترل دور موتور در جریان سیستم کنترل هوشمند برج خنک کننده با اندازه گیری لحظه ای دمای خروجی از برج خنک کننده با وسیله اینورتر و صرفه جویی در مصرف آب و انرژی به طور قابل ملاحظه ای ازجمله اقدامات مهم جهت افزایش کارایی برج خنک کننده می باشد. همینطور راه اندازی سیستم متحرک بصورت نرم و درنتیجه جلوگیری از آسیب به قطعات برج خنک کننده ، در این امر مهم نقش بسزایی دارند.

 

افزایش حجم یا تغییر نوع سطوح انتقال حرارت:

با بررسی ابعاد برج خنک کننده و همچنین درنظر داشتن فاصله پاشیدن آب تا پکینگ ها،اضافه نمودن سطوح انتقال حرارت سنجیده می شود، و درصورت افزایش سطح پکینگ ها،کارایی برج خنک کننده نیز افزایش می یابد. در همین راستا میتوان با بررسی نمودن فشار استاتیکی در برج خنک کننده،اقداماتی را درجهت تغییر سطوح انتقال حرارت با سطح تماس بیشتر،اعمال کرد؛ که درنهایت نیز با بررسی های کارشناس برج خنک کننده و انجام آن در محدوده های استاندارد،افزایش کارایی برج خنک کننده را در پی خواهد داشت.

 

خدمات دیگر الماس غرب : تعمیرات برج خنک کننده فایبرگلاس

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


2 × پنج =

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

من با این شرایط موافق هستم.