سیستم کنترل برج خنک کننده

سیستم کنترل برج خنک کننده

در دنیای امروز بشری به دلیل بروز کاهش منابع آبی در اقصی نقاط جهان، علی الخصوص ایران، و همچنین افزایش میزان هزینه های آب و برق، مدیران سازمانها درصدد آنند تا با استفاده از وسایل پیشرفته امروزی بتوانند این میزان حجم بالای آب و برق را کاهش دهند. لذا تصمیم برآن شد تا از برج های خنک کننده بتنی و فایبرگلاسی امروزی جهت تسریع در این امر مهم،استفاده نمایند.

در راستای موارد استفاده از برجهای خنک کننده،لزومی بر کارکرد طولانی مدت و همچنین با حداکثر ظرفیت،وجود ندارد. بنابراین برخلاف روش قدیمی، که در آن ترموستاتی را در مسیر رفت و برگشت آب برج قرار می دادند تا سیستم موتور و فن برج برای حفظ دمای مشخص،ضمن چندین بار خاموش و روشن شدن، باعث آمپرکشی و همچنین وارد شدن تنش های مکانیکی زیادی میشد،که درنهایت کوتاهی عمر برج خنک کننده درپی داشت. امروزه با طراحی سیستم های کنترل هوشمند برج خنک کننده،ضمن حفظ و ارتقا عملکرد انواع برج های خنک کننده،صرفه جویی در مصرف انرژی را به طور چشمگیری به دنبال دارد.

 

کنترل هوشمند برج خنک کننده با کمک اینورتر

تعیین و کنترل میزان فعالیت برج خنک کننده برعهده سیستم کنترل هوشمند می باشد که متناسب با بارحرارتی واردشده به برج خنک کننده اقدام می نماید.در هنگام استارت،به جهت کنترل و جلوگیری از آمپرکشی زیاد و واردشدن فشار بیش از حد به موتور به هنگام راه اندازی،مجموعه موتور و فن آن بصورت نرم و پله ای و بی صدا راه اندازی میشود؛ که درنتیجه ی آن تنش های مکانیکی و آسیب و تخریب آنها به حداقل می رسد.

فواید استفاده از کنترل هوشمند در برج های خنک کننده‌:

  • موجب استهلاک کم سیستم متحرک برج خنک کننده و عمر بالای آن
  • تغییر میزان دور پروانه موتور براساس دمای آب خروجی از برج خنک کننده
  • کاهش مقدار مصرف انرژی
  • کاهش میزان سر و صدای برج خنک کننده و افزایش طول عمر فن و موتور
  • عدم افت فشار گاز چیلرهای تراکمی در ابتدا و انتهای فصل.
  • کم شدن خطر کریستال کردن در چیلرهای جذبی در ابتدا و انتهای فصل

شرکت الماس غرب درصدد آن است شما را در خدمات تعمیرات برج خنک کننده یاری دهد.

 

کنترل فن برج خنک کننده

برای صرفه جویی در مصرف انرژی، ونیز کنترل دقیق دمای خروجی و همچنین جلوگیری از وارد شدن شوک به موتور برج خنک کننده در هنگام روشن شدن، از نصب اینورتر برای کنترل دور فن محوری کولینگ تاور استفاده می نمایند.در سیگنال ورودی اینورتر بااستفاده از یک سنسور درون یک غلاف برروی لوله آب خروجی برج خنک کننده،دمای آب را به طور دقیق اندازه گیری مینمایند.لذا با افزایش دما دور موتور ازسطح نقطه حداقل به آرامی  بطور پیوسته شروع به کار کرده و با افزایش دما دور فن برج خنک کننده نیز افزایش می یابد؛تاجایی که توسط اینورتر به بالاترین مقدارخواهد رسید.

طبق تحقیقات و تست های انجام شده دریکی از پالایشگاه های ایران، نتایج نشان میدهند که استفاده از سیستم درایو جهت کنترل سرعت موتورهای فن برج خنک کننده میتواند علاوه برکاهش مصرف داخلی و افزایش بازده تولید،مزایای قابل ملاحظه دیگری از قبیل استفاده مفید از سوخت مصرفی و کاهش آلاینده های محیط زیست و همچنین افزایش عمر مفید اجزاء مکانیکی سیستم گردش هوا را در زمره فواید خود بگنجاند.

خدمات شرکت الماس غرب در راستای تعمیرات برج خنک کننده فایبرگلاس همواره همراه و یاری دهنده شماست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


1 × نُه =

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

من با این شرایط موافق هستم.