نقش برج های خنک کننده در کاهش مصرف آب

نقش برج های خنک کننده در کاهش مصرف آب

امروزه با مدرن شدن جوامع و افزایش مصرف آب، تحقیقاتی در راستای نقش برج های خنک کننده در كاهش مصرف آب انجام گردیده است.همانطور که می دانید در صنعت نفت معمولاً آب در اثر تماس با هيدروكربنها و مواد ديگر آلوده شده و در اغلب موارد پساب حاصل از آب هاي مصرفي مشكل ساز مي شود.

حال در اینجا مدلسازي رياضي بر اساس روابط انتقال جرم بين آلاينده و آب در فرايندهاي مصرف كننده آب را مورد بررسی قرار میدهیم.

بررسی مدل های غیر خطی

اغلب مدل هاي غيرخطي به دليل غيرخطي بودن به جواب بهينه نمي رسند. لذا در پی اقداماتی این مدلهای غیرخطی ،جهت سهل نمودن دستیابی به راه حل ها، به مدلهای خطی و قابل حل تبدیل میشوند.

از مهمترين روشهاي كاهش مصرف آب تازه ، می توان به روش استفاده مجدد از پساب فرايندها اشاره نمود. بنابرنتایج حاصل از تحقیقات، نمایان است که برجهای خنک کننده، به دليل حجم بالاي آب مصرفي، در زمره مهمترین عامل در جهت کاهش میزان آب مصرفی قرار دارند.

خدمات دیگر الماس غرب : تعمیرات برج خنک کننده فایبر گلاس

آلاينده هاي مهم تحت کنترل در برج خنک کننده به شرح ذیل می باشند :

میزان سختی آب

این مورد را می توان به عنوان مهمترين عامل ايجاد رسوب و مشكلات ناشي از آن، در نظر گرفت.بنابراین نکته قابل توجه اینکه تنظیم سختی آب در برج خنک كننده بايد به گونه اي باشد مه تا حد امکان از ايجاد رسوب املاح كلسيم جلوگيري به عمل آید؛ زیرا این رسوب در برج خنک كننده ضمن ایجاد خوردگی، موجبات کاهش میزان انتقال حرارت موجود را فراهم می آورد. 

 

نمک NACL

قابل ذکر است که ضمن موجود بودن يون كلر در آب، تشدید خوردگی را در پی آن خواهیم داشت. همچنین به دلیل آن که این خوردگي ها مسبب از بين رفتن قطعات و دستگاه هاي در تماس با پساب ميشوند،در نتیجه مهندسین مربوطه اقدامات لازمه جهت رساندن این مقدار به حد مجاز را اعمال می نمایند. 

TDS مواد جامد محلول

این عامل شامل مجموع غلظت یون های موجود در آب می باشد. لذا باید توجه داشت که حجم بالابودن این آلاینده ها در آب مصرفی موجبات بروز مشکلات عدیدی در برج های خنک کننده را در پی خواهند داشت.

نتایج

هدف ما در این مقاله، ارائه اهم نکات و مطالب در جهت کاهش مصرف آب موردنیاز فرآیندها می باشد. در صنعت نفت جوامع امروزی باتوجه به اینکه آب در تماس با مواد و آلاينده هاي ديگر ميباشد، در نتیجه آن نیز افزایش میزان پساب ها و همچنین بروز آلودگی محیط زیست و درنهایت افزایش میزان آب تازه مصرفی فرایندها رادرپی خواهد داشت.

و درنهایت نکته قابل ذکر آن که : فرمول کمینه سازی راحت و کاربردی در این راستا، استفاده از برج خنک كننده (به دليل حجم بالاي آب تازه مصرفي به عنوان گلوگاه سامانه) می باشد.

 

شرکت الماس غرب در نظر دارد ضمن ارائه خدمات لازمه در جهت تعمیرات برج های خنک کننده یاری بخش شما عزیزان در این امر مهم گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 + دو =

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است Privacy PolicyوTerms of Use.

من با این شرایط موافق هستم.